Protokół Nr XIII/04
PROTOKÓŁ NR XIII/04
SESJI RADY GMINY GRODZISK
z dnia 28 września 2004 r.
Obrady odbywały się w świetlicy OSP w Grodzisku. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy Grodzisk Pan Stanisław Bolewski. W obradach uczestniczyli radni wg listy obecności stanowiącej załącznik do oryginału protokółu. W obradach uczestniczyli również sołtysi - wg. załączonej listy obecności, Wójt Gminy Antoni Tymiński, Sekretarz Gminy Józef Trzciński. Obrady protokółowała Agnieszka Derewońko.
Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
Informacja z działalności komisji stałych Rady Gminy w okresie między sesjami.
Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
Informacja z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004 roku.
Informacja z kontroli zewnętrznych przeprowadzonych w Urzędzie Gminy.
Interpelacje i zapytania radnych.
Podjęcie uchwał w sprawie:
Ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom Gminy Grodzisk,
Przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Grodzisk,
Przyjęcia Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Gminy Grodzisk,
Zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
Odpowiedzi na interpelacje radnych.
Dyskusja, wolne wnioski i informacje.
Zamknięcie obrad.
Ad. 1
Otwarcia posiedzenia XIII Sesji Rady Gminy o godz. 938 dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Bolewski. Otwierając obrady przywitał przybyłych na posiedzenie. Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności poinformował, że na ogólną liczbę radnych w sesji uczestniczy 15 radnych i stwierdził, że jest to wystarczająca liczba do podejmowania prawomocnych uchwał.
Następnie przewodniczący zwrócił się do radnych z pytaniem, czy mają uwagi i wnioski do przedstawionego porządku obrad. Jednocześnie poinformował, że zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym, zmiany w porządku obrad mogą być wprowadzone bezwzględną większością głosów ustawowego składu (50% +1).
Rada przyjęła porządek obrad w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego Rady.
Ad. 2
Protokół z poprzedniego posiedzenia Rada przyjęła bez odczytywania i poprawek w głosowaniu jawnym jednogłośnie przy 15 radnych obecnych w czasie głosowania (15:0:0).
Ad. 3
W okresie między sesjami komisje stałe odbyły swoje posiedzenia jednokrotnie. Sprawozdania z posiedzeń w formie odczytania protokółów przedstawili:
Komisja budżetu i finansów - przewodniczący komisji Stanisław Krzewicki,
Komisja rolnictwa, ochrony środowiska, zdrowia, kultury i oświaty - przewodniczący komisji Wacław Kosiński.
Komisja rewizyjna - przewodniczący komisji Tadeusz Niewiarowski,
Ad. 4
Sprawozdanie ze swojej działalności między XII a XIII Sesją Rady Gminy tj. w okresie od 28 czerwca 2004 r. do 28 września 2004 r. przedstawił Wójt Gminy. Pełny tekst sprawozdania w załączeniu do protokółu.
Ad. 5
Wójt przedstawił wykonanie budżetu gminy za I półrocze 2004 roku oraz zapoznał z treścią uchwały Nr II-0131-5-49/04 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 02.09.2004 w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Grodzisk informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004 roku opiniującego pozytywnie przedłożoną informację.
Ad. 6
Wójt zapoznał Radę z wystąpieniem pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli Delegatura w Białymstoku z kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Gminy w Grodzisku z pozyskiwania i wykorzystania przez Urząd środków finansowych na działania zapobiegające bezrobociu na wsi w latach 2000 - 2003 i I kwartale 2004 roku.
Kontrola przeprowadzona była w terminie od 2 do 27 sierpnia 2004 roku. Wystąpienie pokontrolne NIK w załączeniu do protokółu.
Ad. 7
Radny S. Krzewicki zgłosił wniosek do Pana J. Rój radnego Powiatu Siemiatyckiego w sprawie naprawy drogi powiatowej Stadniki - Ostrożany, która jest w bardzo złym stanie technicznym.
Radny W. Kosiński zgłosił również wniosek do radnego powiatowego w sprawie konieczności wykonania odpływu wody deszczowej na skrzyżowaniu ulic Sportowej i 1 Maja w Grodzisku.
Ad. 8
Podjęcie uchwał w sprawie:
Ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom Gminy Grodzisk,
Treść uchwały zebranym przedstawił Wójt Gminy. Następnie Przewodniczący Rady poddał głosowaniu przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała nr XIII/66/04
w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród nauczycielom Gminy Grodzisk
przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się) przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania. Uchwała stanowi strony 5-7 protokółu.
Przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Grodzisk. Projekt uchwały przedstawił i omówił zebranym insp. ds. budownictwa i gospodarki komunalnej Urzędu Gminy Pan Jan Rój.
Uchwała nr XIII/67/04
w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Grodzisk
przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się) przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania. Uchwała stanowi strony 8-18 protokółu.
Przyjęcia Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Gminy Grodzisk, Projekt uchwały przedstawił i omówił zebranym insp. ds. budownictwa i gospodarki komunalnej Urzędu Gminy Pan Jan Rój. Przewodniczący Rady otworzył dyskusję na temat ochrony środowiska i gospodarki odpadami na terenie gminy. Wójt Gminy poinformował o perspektywach istnienia miejsc składowania odpadów dla Gminy, poruszył również istniejący problem niewłaściwego składowania odpadów przez mieszkańców gminy. Radny T. Niewiarowski poruszył problem związany z pozbywaniem się przez gospodarstwa rolne folii po sianokiszonkach lub innych paszach, których z roku na rok przybywa.
W odpowiedzi Wójt poinformował, aby rolnicy zbierali folię, gdyż stowarzyszenie GREEN WAY prowadzące recykling odpadów szuka odbiorców na te pozostałości w gospodarstwach.
Uchwała nr XIII/68/04
W sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Gminy Grodzisk.
przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się) przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania. Uchwała stanowi stronę 19 protokółu. Załączniki do uchwały ze względu na objętość znajdują się w u inspektora ds. budownictwa i gospodarki komunalnej w teczce AG.7610-20/04
Zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
Projekt uchwały, czyli wszystkie zmiany wprowadzane do budżetu przedstawił zebranym Wójt Gminy.
Uchwała nr XIII/69/04
w sprawie zmian w budżecie gminy
przyjęta bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie (14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się) przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania na ogólną liczbę 15 radnych. Uchwała stanowi strony 20-24 protokółu.
Ad. 9
Na zgłoszone przez radnych uwagi do Pana J. Rój Radnego Powiatu Siemiatyckiego odpowiedział obecny na posiedzeniu radny informując, że zostaną przez niego przedłożone Radzie Powiatu na najbliższym posiedzeniu.
Ad. 10
Obecny na posiedzeniu Pracownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Siemiatyczach Pan Zdzisław Zaleski przedstawił zebranym informacje na temat programów pomocowych z funduszy unijnych dla rolników. Przedstawił warunki skorzystania z pomocy finansowej dla rolników. Udzielił odpowiedzi na zadawane pytania w kwestii dotyczącej rolnictwa. Udostępnił zainteresowanym materiały i ulotki dotyczące funduszy dla rolnictwa.
Sołtys wsi Dołubowo Wyręby zwrócił się z prośbą o dożwirowanie drogi na terenie swego sołectwa.
Odpowiadając Wójt poinformował, że droga, o której mówi sołtys była modernizowana w ramach rekultywacji. Na terenie gminy jest wiele takich dróg o gorszym stanie nawierzchni, Rada niejednokrotnie boryka się z dylematem ustalenia kolejności naprawy poszczególnych odcinków. Ostatnio nawieziono na tej drodze w kilku miejscach żwir i w miarę środków będą kolejne dożwirowania. Sołtys wsi Dołubowo Wyręby stwierdził, że ta droga jest drogą gruntową. Nigdy nie było budowy tej drogi tylko dożwirowania.
Ad. 10
Przewodniczący zamknął obrady o godz. 1210 dziękując zebranym za przybycie i udział w posiedzeniu.
Protokółowała Zatwierdzam
4
Metryka strony