protokół Nr X/04
PROTOKÓŁ NR X/04
SESJI RADY GMINY GRODZISK
z dnia 26 lutego 2004 r.
Obrady odbywały się w świetlicy OSP w Grodzisku. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy Grodzisk Pan Stanisław Bolewski. W obradach uczestniczyło 15 radnych. Lista obecności stanowi załącznik do protokółu. W obradach uczestniczyli również sołtysi - wg. załączonej listy obecności, Wójt Gminy, Sekretarz oraz Skarbnik Gminy. Obrady protokółowała Agnieszka Derewońko.
Przewodniczący Rady stwierdził, że liczba obecnych na posiedzeniu radnych pozwala na podejmowanie prawomocnych uchwał.
Porządek obrad:
Otwarcie obrad.
Przedstawienie porządku obrad.
Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.
Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
Informacja z działalności komisji stałych Rady Gminy.
Interpelacje i zapytania radnych.
Podjęcie uchwał w sprawie:
zamiaru przekształcenia szkół,
przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Grodzisk,
przyjęcia planu pracy Rady Gminy na 2004 rok,
przyjęcia planów pracy komisji stałych Rady Gminy na 2004 rok,
budżetu gminy na 2004 rok.
Odpowiedzi na interpelacje radnych.
Dyskusja, wolne wnioski i informacje.
Zamknięcie obrad.
Ad. 1
Otwarcia posiedzenia X Sesji Rady Gminy o godz. 935 dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Bolewski. Otwierając obrady przywitał przybyłych na posiedzenie.
Ad. 2
Przewodniczący Rady Gminy przedstawił Radnym w/w porządek obrad i zapytał, czy Rada nie wnosi do niego zmian. Radni nie zgłosili wniosku w sprawie zmiany porządku obrad, w związku z tym Przewodniczący przeszedł do następnego punktu posiedzenia.
Ad. 3
Protokół z poprzedniego posiedzenia Rada przyjęła bez odczytywania i poprawek w głosowaniu jawnym jednogłośnie przy 15 radnych obecnych w czasie głosowania (15:0:0).
Ad. 4
Informację ze swojej działalności między IX a X Sesją tj. w okresie od 30 grudnia 2003 r. do 26 lutego 2004 r. przedstawił Wójt Gminy. Pełny tekst informacji w załączeniu.
Ad. 5
W okresie tym swoje posiedzenia odbyły również komisje stałe. Protokóły z posiedzeń odczytali:
Komisja budżetu i finansów - przewodniczący St. Krzewicki,
Komisja rolnictwa, ochrony środowiska - przewodniczący W. Kosiński,
Komisja rewizyjna - przewodniczący T. Niewiarowski.
Ad. 6
Radny Wasilczuk zgłasza zły stan nawierzchni drogi powiatowej w Czarnej Średniej oraz konieczność jej modernizacji. Jednocześnie stwierdził, że w minionych latach została wykonana droga w Krynkach Sobolach wyłącznie ze środków budżetowych gminy.
Ad. 7
Podjęcie uchwał w sprawie:
zamiaru przekształcenia szkół,
Wójt Gminy po udzieleniu głosu przez Przewodniczącego Rady przedstawił zebranym sytuację oświaty na terenie gminy. Przedstawił następujące informacje:
Dotyczące ponoszonych wydatków na szkoły w 2003 roku oraz wielkość subwencji oświatowej, koszt utrzymania 1 ucznia w poszczególnych szkołach na terenie gminy, ilość zatrudnionych nauczycieli, wydatki na płace, koszty utrzymania szkół, koszty dowozu. Przedstawione szczegółowe informacje stanowią załącznik Nr 1 do protokołu.
Omówił problemy jakie ciążą na gminie w związku z organizacją i funkcjonowaniem szkół - konieczność wielu inwestycji i prac w budynkach szkół,
Przedstawił uzasadnienie potrzeby zmniejszenia stopnia organizacyjnego szkół podstawowych w Stadnikach i w Czarnej Cerkiewnej i przekształcenia ich w filialne szkoły podstawowe. Główny powód wynika z bardzo małej ilości uczniów w szkołach oraz bardzo dużych kosztów utrzymania szkół przy takiej liczbie uczniów.
W roku szkolnym 2003/2004 w SP w Czarnej Cerkiewnej uczy się 37 uczniów w tym 9 w kl. „0”. Wydatki na utrzymanie szkoły wyniosły w 2003 r. 329046 zł, a koszt utrzymania 1 ucznia wyniósł 8893 zł. Szkoła zatrudnia 8 nauczycieli i 2 pracowników obsługi na
Metryka strony